Huolellisen ja tahallisen sekoituksen vuoksi Suomessa käsitteet pakolainen, turvapaikanhakija, laittomasti maassa oleskeleva, siirtolainen ym. ovat menneet pahasti sekaisin. Seuraavassa käytän muusta kuin työperäisestä maahanmuutosta nimitystä pakolaispolitiikka.
Nykyisestä pakolaispolitiikasta ja sen nauttimasta hyväksynnästä kansalaisten keskuudessa on muodostunut kuva eri puolilta Eurooppaa. Tiedetään, että nykyinen politiikka auttaa muita kuin eniten avun tarpeessa olevia ja suurin osa tulijoista on sotilaskarkureita, pakoilevia rikollisia ja elintasoseikkailijoita. Eniten avun tarpeessa olevia se ei yleensä auta ollenkaan.
Toisaalta se tuottaa Euroopan maihin pääasiassa islaminuskoisen väestönosan, joka ei sopeudu (ei haluakaan sopeutua) länteen. Se elää paljolti sosiaaliturvalla, syyllistyy huomattavan usein rikollisuuteen ja toimii kasvualustana terrorismille. Kuitenkin tämä totaalisen epäonnistunut pakolaispolitiikka on mielettömän kallista ja tuhoaa eurooppalaisten maiden yhteiskunnan ja talouden pohjaa.
Tätä politiikkaa kritisoidaan paljon ja se ei nauti luottamusta kansalaisten keskuudessa. Chatham House ajatuspajan tutkimus 10 eurooppalaisesta maasta päätyi tulokseen, että 55% kansalaisista noissa maissa haluaa lopettaa kokonaan maahanmuuton islamilaisista maista. 20% kannatti se jatkamista ja 25% ei ottanut kantaa.
Suomessa on viime aikoina puhuttu laittomasti maassa oleskelevista. Sisäministeriön teettämän tutkimuksen tulos oli tyrmäävä. ¾-osaa suomalaisista haluaa, että viranomaiset poistavat heidät maasta ja harva kannattaa heidän jäämistään maahan. Samantyyppisiä tuloksia tuli laajalti tässä kyselyssä. Periaatteessa suomalaiset kyllä suhtautuivat kohtalaisen myönteisesti hädänalaisten auttamiseen, jos he oikeasti olivat avun tarpeessa.
Millainen sitten olisi sellainen pakolaispolitiikka, joka nauttisi suomalaisten ja laajemmin eurooppalaisten hyväksyntää? Yritän tässä luonnostella yhden ehdotuksen siitä hyvin karkeilla vedoilla. Ideoita voivat halukkaat vapaasti kehitellä eteenpäin.
1. Tulijavirta Eurooppaan lopetetaan. Kun nyt EU:n alukset toimivat osana salakuljettajien verkostoa ja tuovat Libyan ym. rannoilla kumiveneeseen pakatut pakolaiset Eurooppaan, jatkossa heidät palautetaan aina Afrikan puolelle. Jos kyseiset maat eivät suotu ottamaan heitä vastaan, EU hankkii hyvällä tai pahalla noista maista alueita leireille, joille pakolaiset asutetaan. EU maksaa kustannukset ja ylläpitää leirejä. EU:n alueelle tulleet pakolaiset siirretään noille leireille.
2. Suomi ei päästä yhtään turvapaikanhakijaa alueelleen Ruotsista (ja Norjasta). Se on nykyistenkin EU:n sopimusten mukaista, koska heidän turvapaikkansa pitää käsitellä ensimmäisessä EU-maassa. Ruotsi voi halutessaan soveltaa samaa linjaa naapureihinsa ja lopulta välimerenmaat voivat palauttaa tulijat Afrikan puolelle.
3. Suomeen voi tulla Venäjältä merkittäviäkin pakolaismääriä, jos Venäjän hallinto haluaa lähettää heitä Suomeen. Heihin suhtaudutaan turvallisuusnäkökulmasta ja heidät rinnastetaan pieniin vihreisiin miehiin, otetaan kiinni, pistetään säilöön ja toimitetaan Välimeren eteläpuolella oleville leireille. Suomen linjasta tiedotetaan etukäteen, jolloin jokainen tulija tietää, mihin on lähtenyt.
4. Osalla säästyneistä turvapaikkakustannuksista Suomi osallistuu noiden leirien ylläpitoon. Niissä turvataan pakolaisille turvalliset olot ja tarjotaan tarpeellisia lääkintä- ym palveluja. Suomi voi osallistua myös muunlaiseen pakolaisten auttamiseen lähellä heidän kotimaitaan.
5. Käytäntö ei rajoita työperäisen maahanmuuton ehtoja. Muutos päinvastoin mahdollistaa niiden helpottamisen. Leireillä olevat pakolaiset voivat hakea työperäiseksi maahanmuuttajaksi johonkin EU:n maahan ja hakemus käsitellään yksilöllisesti.
Tässä muutama luonnos uudeksi pakolaispolitiikaksi, joka vastaisi paljon nykyistä paremmin EU-maiden etuja ja niiden kansalaisten mielipiteitä. Ideoita saa vapaasti kehitellä eteenpäin. Mikä puolue ottaa ohjelmaansa tällaisen politiikan?
Sosiaaliturvapolitiikan dosentti, Yhteiskuntatieteiden tohtori, vakuutusmatemaatikko (SHV) Eläkkeiden ja sosiaaliturvan rahoituksen asiantuntija
Ooppera too
la 14.04.2018 14:49Lapsikato on todellinen suomalainen ongelma
to 19.04.2018 19:12Ranskan afgaanilinja säästää Suomessa selvää rahaa
to 19.04.2018 15:34Islamkirja loppui kaupasta kuin hehkulamput sosialismista
su 15.04.2018 14:12Kristinusko ja islam X: Allah on Raamatun Jumalan irvikuva
ke 06.12.2017 08:52Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13Uusi Facebook-ryhmä: kantisten syntyvyys nousuun!
pe 13.04.2018 14:00Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44"Syrjäytyneet miehet romuttavat syntyvyyden" -narratiivi
ke 18.04.2018 06:51Venäläistä rähähtelyä ja Suomen päättömät päättäjät
ke 18.04.2018 16:29Yksi äiti, kaksi äitiä, kolme äitiä
ke 21.02.2018 20:30Viimeisen muurin takana on totuus
ke 14.02.2018 10:55Pelle Neroth - Ruotsin punavihreän eliitin kauhu nro 1
su 08.04.2018 11:50Yleisradion toimittaja johti katsojia harhaan A-studiossa
pe 20.04.2018 14:03Euroopan suuri huijaus
ti 17.04.2018 09:59Näkökulma: Turkin hyökkäys Pohjois-Syyriaan ruokkii konfliktia ja synnyttää pakolaisia
la 27.01.2018 19:25Punikkitoimittajat taas vauhdissa
pe 06.04.2018 21:32Media ahkeroi Venäjän apuna valehtelussa
pe 13.04.2018 16:33Tehkää enemmän töitä, siskot!
ke 01.11.2017 09:55Kokonaisuuden hahmottaminen
ti 17.10.2017 12:43Usko vastaan skepsis
to 19.04.2018 15:42Vehviläinen
ke 11.04.2018 00:52
Kommentit: 2
"Parhaassa" tapauksessa Venäjä aukaisee portit Suomeen jo äskettäisen Pietarin metrossa tapahtuneen terroriskunkin vuoksi minimoidakseen muslimi uhan, siitä huolimatta, että Venäjä on kaikkea muuta kuin kädetön mitä tulle turvallisuusuhkien torjumiseen. Suomessa samassa tilanteet sydämet olisivat ties missä ja "pelolle ei saa antaa valtaa" ja muuta "hauskaa". Sanomattakin on selvää, että Arkkipiispa ja Helsingin piispa sanoisivat jotain perin lämmintä "heistä" ja perin nuhtelevaa meistä. Tämän valtiolaivan kipparit ovat onnistuneet tekemään kaikki matkustajansa merisairaiksi viimeisen 2 vuoden aikana. Sisäministeriön tutkimuksen YLE ja printti suvakki-media selittelivät niin "kierteelle", etteivät sitä olisi enää sen tekijätkään omaksi tunnistaneet. "Taipuisaa" väkeä. Mediat nimittäin. Mitä tulee Euroopan hulluihin vuosiin, "pakolaispolitiikka" on ollut varsinaista rienausta ja alushoususillaan tanssimista, mitä tulee pyhien artiklojen ja julkilausuttujen kauniiden ajatusten alkulähteisiin, jotka ovat väsänneet valtiot, joiden johdossa oli vielä jonkinlaista tolkkua.
Itäraja on KGB:n (nimi vaihdettu) valvonnassa. Sieltä tulleet ovat automaattisesti KGB:n lähettämiä. Heihin ei pidä suhtautua turvapaikanhakijoina vaan pieninä vihreinä miehinä. Kiinni ja häkkiin.
Kommentointi on tilapäisesti pois käytöstä ohjelmistopäivitysten vuoksi. Palvelimille tehtiin DDoS hyökkäys 26.10.2017 jonka johdosta palvelimet asennettiin uusiksi ja kommenntointiratkaisu joudutaan toteuttamaan eri tavalla. Pahoittelemme keskeytystä kommentoinnissa. Sillä välin kirjoituksia voi kommentoida Facebook sivullamme.