Monet suomalaiset osoittavat syyttävän sormensa Sipilää, Orpoa ja Risikkoa kohti, kun puhutaan seksuaalirikollisuuden, ahdistelun, raiskausten, sukupuoliyhteyteen pakottamisen ja lapsiin sekaantumisen (pedofilia) määrän kasvusta Suomessa.
Samojen poliittisten päättäjien osasyyksi sanotaan myös Kajaanin Otanmäen tappoa ja Turun terrori-iskua, jonka tutkinnasta poliisi ei ole vieläkään antanut suomalaisille tyydyttävää raporttia.
Olen yksi niistä, joiden mielestä Sipilä, Orpo ja Risikko kantavat raskasta vastuuta tekemättä jättämisestään eli kantaväestön unohtamisesta maailmanhalauksen yhteydessä.
Aika näyttää, toteutuuko karman laki tulevaisuudessa. Liian moni suomalainen on joutunut kärsimään kolmikon pelkurimaisesta ja suomalaisvastaisesta politiikasta.
Hämmentävää on ollut myös se, että presidentti Niinistö on puolustanut hallituksen politiikkaa.
Erityisen kummallista on, että valtiovallan edustajien perustelut on osoitettu moneen kertaan valheeksi, mutta siitä huolimatta valheellisen mantran jauhaminen on jatkunut.
Totuus on, että ihmisvirta olisi saatu pysäytettyä Ruotsin rajan tuntumaan ja KAIKKI Ruotsista tulleet olisi voitu palauttaa kansainvälisten sopimusten perusteella. Eli juuri päinvastoin kuin Petteri Orpo on todennut presidentin säestyksellä. Presidentti on lisäksi väittänyt, että Suomi käpertyy itseensä, jos ei pidä rajaa auki kaikkien tulla.
EU:n rajavalvontaa koskeva direktiivi sallii rajavalvonnan aloittamisen, kun sisäinen turvallisuus tai yhteiskuntarauha vaarantuu. Direktiivissä todetaan:
”Jos alueella, jolla ei suoriteta sisärajavalvontaa, yleiseen järjestykseen tai sisäiseen turvallisuuteen kohdistuu jäsenvaltiossa vakava uhka, jäsenvaltio voi poikkeuksellisesti palauttaa rajavalvonnan kaikille sisärajoilleen tai niiden tiettyihin osiin rajoitetuksi, enintään 30 vuorokauden ajaksi tai, jos vakava uhka kestää pitempään kuin 30 vuorokautta, sen arvioidun keston ajaksi. Sisärajoille väliaikaisesti palautetun rajavalvonnan laajuus ja kesto eivät saa ylittää sitä, mikä on uhan vakavuuden vuoksi ehdottoman välttämätöntä.”
Lisäksi toinen EU-direktiivi sallii säilöönoton, jos henkilön motiivit eivät selviä tyydyttävällä tavalla. Säilöön voidaan ottaa myös silloin, jos henkilön pelätään piiloutuvan hylkäävän päätöksen seurauksena.
Saksasta kuuluu nyt vaatimuksia, joissa vaaditaan Merkeliä tilille. Vaatimukset eivät tule mistä tahansa suunnasta vaan Berliinin vuoden takaisen terrori-iskun uhrien omaisilta.
Toimittaja Pertti Rönkkö kertoi 2.12.2017 fb-seinällään saksalaismedian välittämästä tiedosta:
”Berliinin terrori-iskussa kuolleiden 12 ihmisen omaiset pitävät Merkeliä ja hänen hallitustaan osasyyllisenä tapahtumaan. He ovat kirjoittaneet juuri ennen iskun vuosipäivää Merkelille seikkaperäisen avoimen kirjeen, jossa muistutetaan poliitikkojen vastuusta sekä tapaukseen liittyneestä kylmästä ja kasvottomasta viranomaiskäytöksestä.
- Rouva kansleri, Breitscheidplatzin isku on myös hallituksenne poliittisen toimettomuuden traaginen seuraus. Aikana, jolloin islamistien aiheuttama uhka on selvästi kasvanut olette laiminlyöneet velvollisuutenne lisätä vastaavalla tavalla viranomaisten resursseja sekä modernisoida, kuten tässäkin tapauksessa vaaralliseksi luokitellun terroristin aukottoman valvonnan estänyttä mieletöntä byrokratiaa ...”
Rönkön lainaaman median tekstiin pääsee käsiksi tästä.
Pertti Rönkön julkista fb-seinää kannattaa seurata. Sen avulla saa tietää, mitä Saksassa oikeasti tapahtuu ja mistä saksalaismedioiden pääotsikot kertovat.
Seinän kommenttiketjuissa tapahtuu melko usein mielenkiintoisia kohtaamisia, kun utopiauskoon vajonneet suomalaiset pyrkivät kertomaan, että Rönkkö valikoi tarkoitushakuisesti kirjoitustensa aiheet.
On hauskaa huomata, että kritisoijat talttuvat kohtuullisen nopeasti, kun Rönkkö kertoo tiedonlähteeksi saksalaisen vasemmistomedian.
Toisin sanoen Saksassa vasemmistolainenkin media on rehellisempi kuin Suomessa itseään sitoutumattomaksi väittävät mediat.
Saksan suhteen esimerkiksi Yleisradio on täysin toivoton tapaus, vaikka Ylellä on oma toimittaja Berliinissä. Pertti Rönkön ansiosta Ylen toiminta on asettunut useaan otteeseen varsin kyseenalaiseen valoon, kun Ylen laitavasemmistolainen toimittaja on pyrkinyt ohjaamaan uutisointia oman ideologisen ajattelunsa mukaiseksi.
Suomi on vapaa maa, jossa sananvapaus kukoistaa? Not. Suomen median valtaosa noudattaa uskollisesti neuvostoajan metodia, jossa vain sopiva totuus kerrotaan.
Kuten perussuomalaisten presidenttiehdokas Laura Huhtasaari totesi, EU pyrkii manipuloimaan kansalaisia parhaan taitonsa mukaan. Rahoittamalla projekteja, joissa näkökulma on ainoastaan EU-positiivinen. Toisin sanoen unionista raportoidaan toinen silmä ummessa.
Suomi on valtamedian käyttäytymisen perusteella yksi helpoimpia kohteita unionin manipulaatiolle. Suomalaismediat oppivat jo neuvostoaikoina millä tavalla isoveljeä lipaistaan odoteltaessa herkullisen luun ilmestymistä ruokakuppiin.
Näin toimien kuvitellaan, että ollaan ytimessä.
Tosiasiassa aidon kunnioituksen saavat ainoastaan sellaiset, jotka uskaltavat seisoa omilla jaloillaan ja esittää kritiikkiä, kun aihetta ilmenee. Lipeviä takapuolennuolijoita ei kunnioita kukaan, eivät omat eivätkä ”viholliset”.
Ulkosuomalainen, jonka mukaan realismi ja tosiasioiden tunnustaminen ovat ainoat oikeat lähtökohdat yhteiskunnallisista asioista päätettäessä.
Tp-Utva historian polttopisteessä
to 03.10.2024 15:30Keskuspankit ja tullit keskiössä
ma 05.05.2025 10:37Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?
to 13.05.2021 20:23Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja
ti 28.03.2023 20:22Sähköistävä klikinvastainen uutinen
su 07.01.2024 18:08Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?
su 12.01.2025 00:48Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Jolla on korvat, se kuulkoon
ke 23.08.2023 20:50Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04.2025 19:38Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!
la 25.02.2023 13:58Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23Minulla on ollut hieno elämä, mutta nyt olen todella peloissani Suomen ja suomalaisten puolesta
la 19.04.2025 15:06Kultamunat ovat kuoriutuneet - Pisa-tutkimus paljastaa
ti 01.10.2024 14:12Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04.2025 11:23Käännytyslaki ratkaisevassa vaiheessa
pe 28.06.2024 10:23Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Häpeänsä kullakin
ke 19.07.2023 21:26Odotellaan vuotta 2023
la 14.08.2021 23:44