Kiina pyrkii kaikin tavoin hyötymään Venäjän aloittamasta hyökkäyssodasta Ukrainaan. Kiina on lisäksi kieltäytynyt kutsumasta Venäjän hyökkäyssotaa hyökkäykseksi tai maahantunkeutumiseksi.
"Ohitamme USA:n taloudellisesti edellä aikataulusta jo vuonna 2030", hehkuttaa Xi Jinpingin taloudellinen neuvonantaja.
Kiinalla on oma SWIFT-järjestelmänsä, jonka koko maailman kaupassa on nykyisellään vain noin 20% lännen SWIFT-järjestelmän kautta tehdystä vaihdosta, mutta Venäjän aloittaman sodan ja lännen sanktioiden kautta Kiina aikoo kasvattaa oman SWIFTinsä kokoa merkittävästi. (Ilman SWIFTin kaltaista järjestelmää kansainväliset pankit eivät pysty vahvistamaan keskinäisiä transaktioitaan).
Kiina pyrkii tämän sodan avulla vahvistamaan omaa asemaansa maailman taloudessa ja näyttää onnistuvan siinä - eikä vähiten Bidenin löperön vasemmistohallituksen ansiosta.
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20Luonto ja sen velvoittavuus
pe 29.08. 10:51Trump lakkautti heti valtaan tultuaan USA:n trotskilaiskommunistiset värivallankumousinstituutiot eli CIA:n "hyvispeitejärjestöt" USAID:n, NED:n ja USIP:n
to 28.08. 17:46Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04. 19:38