Kiina pyrkii kaikin tavoin hyötymään Venäjän aloittamasta hyökkäyssodasta Ukrainaan. Kiina on lisäksi kieltäytynyt kutsumasta Venäjän hyökkäyssotaa hyökkäykseksi tai maahantunkeutumiseksi.
"Ohitamme USA:n taloudellisesti edellä aikataulusta jo vuonna 2030", hehkuttaa Xi Jinpingin taloudellinen neuvonantaja.
Kiinalla on oma SWIFT-järjestelmänsä, jonka koko maailman kaupassa on nykyisellään vain noin 20% lännen SWIFT-järjestelmän kautta tehdystä vaihdosta, mutta Venäjän aloittaman sodan ja lännen sanktioiden kautta Kiina aikoo kasvattaa oman SWIFTinsä kokoa merkittävästi. (Ilman SWIFTin kaltaista järjestelmää kansainväliset pankit eivät pysty vahvistamaan keskinäisiä transaktioitaan).
Kiina pyrkii tämän sodan avulla vahvistamaan omaa asemaansa maailman taloudessa ja näyttää onnistuvan siinä - eikä vähiten Bidenin löperön vasemmistohallituksen ansiosta.
Maahanmuuton seuraukset
to 28.09. 21:59Presidenttiehdokkaiden turvallisuuspolitiikka
pe 22.09. 00:24Klaus Schwabin ja Thierry Malleretin kyyninen "Suuri Kertomus" on kauhistuttavan "Suuren Resetin" toimeenpano-ohjelma
ti 19.09. 16:25Jolla on korvat, se kuulkoon
ke 23.08. 20:50Lasten vai aikuisten oikeudet
ma 21.08. 19:21