Myytti maapallon ylikansoituksesta perustuu ikiwanhaan 1700-luvun lopulla Thomas Malthusin esittämään - ja sittemmin virheelliseksi osoittautuneeseeen - luuloon maapallon resurssien riittämättömyydestä yhä kasvavalle ihmisväestölle.
Malthus ei ilmeisen negatiivisen ihmiskäsityksensä vuoksi huomioinut sitä todeksi osoittautunutta seikkaa, että ihmisten lukumäärän kasvu johtaa yltäkylläisyyteen, ihmisten kekseliäisyyden ja lisääntyvän tiedon ansiosta.
Mikäli ihmisiä on paljon ja ihmiset saavat elää tyranniasta vapaina, ihmisten lukumäärän kasvu johtaa yhä suurempaan yltäkylläisyyteen. Faktat osoittavat näin tapahtuneen, punavihreistä luuloista ja ihmisvihamielisistä aatteista huolimatta.
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20Luonto ja sen velvoittavuus
pe 29.08. 10:51Trump lakkautti heti valtaan tultuaan USA:n trotskilaiskommunistiset värivallankumousinstituutiot eli CIA:n "hyvispeitejärjestöt" USAID:n, NED:n ja USIP:n
to 28.08. 17:46Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04. 19:38