Ei anneta suomen nolon vaalituloksen pilata tunnelmaa kuitenkaan liikaa. Suomi on ikuinen perässähiihtäjä aina kaikessa ja seuraa sitten aikanaan perässä tätäkin isomman maailman raikasta poliittista tuulahdusta.
Eurooppa on onneksi viimeinkin siirtymässä hyvää vauhtia "äärioikeiston" osoittamaan suuntaan ja suomi laahustaa sitten myöhemmin mukaan jos on vielä hengissä.
Euroopan isommat kansakunnat ovat selvästi osoittaneet mielipiteensä näissä vaaleissa ja se mielipide oli järkytys vihervassareille. Kuinka paljon nämä muuttuneet voimasuhteet sitten saavat mitään aikaiseksi vastassa olevaa vaaleilla valitsematonta EU:n virkamieskoneistoa vastaan voi olla kuitenkin pettymys monille.
Vastalause nykyiselle EU:n maahanmuutto- ja ilmastopolitiikalle on kuitenkin nyt useimmissa maissa (suomea lukuunottamatta) varmasti noteerattu ja vaikuttaa näiden politiikkaan paikallisella tasolla.
Komissaari Jyrki Kataisen ja SITRA:n poskettomat kiertotalous- ja ilmastovalheet ja EU:n perikato
ti 21.10. 16:46
Suomalainen media on järkyttävän huono
la 27.09. 10:28
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20
Luonto ja sen velvoittavuus
pe 29.08. 10:51
Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23