Vancen puheen analyysi

Videot pe 21.02.2025 16:52

JD Vancen puhe oli vedenjakaja, historiallinen puhe, joka muutti kaiken.

Jos euroopan maat eivät itse ensin palaa takaisin konservatiivisille kristillisille juurilleen, aidoiksi demokratioiksi, jotka kunnioittavat vapautta, niin USA ei voi (eikä halua) meitä auttaa.

Se on vakava paikka euroopalle, koska nykyisten euroopan maiden eliitti on sementoinut asemansa, sekä vasemmistolaiset ja totalitaristiset arvonsa kaikilla mahdollisilla tavoin, joten todennäköinen lopputulos on se, että yhteys USA:an katkeaa.

USA edustaa vapautta ja demokratiaa - EU jatkaa matkaansa kohti Kiinan kaltaista tyranniaa ja kääntää selkänsä USA:lle juuri nyt, kun pitäisi myös pystyä Venäjää vastaan puolustautumaan. Ei hyvältä näytä euroopan tulevaisuus.

Mikäli euroopan maiden kansalaiset onnistuisivat heittämään nykyiset vasemmistojohtajansa ulos ja oikeistopopulismi voittaisi jokaisessa maassa, joka olisi ihme, niin yhteistyö ja voitto USA:n kanssa olisi mahdollinen. Aika ei taida siihen riittää. Eurooppa ilmeisesti romahtaa omaa ylpeyttään ja omasta valinnastaan ja on pulassa Venäjän kanssa pitkään.

Saksalla on mahdollisuus viikonlopun vaaleissa ottaa uutta oikeaa suuntaa, mutta sama ongelma jokaisessa euroopan maassa: oikeistopopulistit eivät saa tarvittavaa 51% vaalivoittoa missään ja joutuvat tekemään joidenkin jarrupuolueiden kanssa hallitusta ja todellinen muutos hyytyy siihen.

 

Jukka Rahkonen pe 21.02. 16:52

blogit

Mikko Paunio

Minulla on ollut hieno elämä, mutta nyt olen todella peloissani Suomen ja suomalaisten puolesta

la 19.04. 15:06

Juha Ahvio

Syntyikö Jumala 2600 vuotta sitten?

pe 18.04. 13:22

Tapio Puolimatka

Altistaako liberaali seksuaalikasvatus nuoria seksuaaliselle hyväksikäytölle?

la 05.04. 10:33

Henna Kajava

Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä

to 03.04. 19:38

Petteri Hiienkoski

Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?

su 12.01. 00:48