Blogi: Mikko Paunio, ti 17.02.2026 11:24

George Orwellin ennustama ja valtamedian luoma Oceania-dystopia ilmastonmuutoksineen ja avoimine rajoineen tuhoamassa länsimaat - On aika ryhtyä vastarintaan

New York Times bestselleristi Richard Poen 2024 toukokuussa omakustanteena julkaisema tarkoin viittauksin varustettu kirja "Kuinka briti keksivät kommunismin ja syyttivät siitä juutalaisia" alkaa kuvauksella Winston Churchillin erittäin hyvin onnistuneesta 8.2.2020 alkaneesta lehdistökampanjasta, jossa hän syytti juutalaisia bolshevikkovallankumouksesta. Tällä kampanjalla hän pyrki ja onnistui peittämään Britannian vehkeilyn bolshevikkien kanssa, joka lopulta johti äärimmäisen väkivaltaiseen bolshevikkivallankumoukseen. Brittipääministeri Loyd George silloisen laivastoministeri Winston Churchillin vastustuksesta huolimatta määrätietoisesti mahdollisti bolshevikkien voiton sisällisodassa luullen näin rampauttavan - samoin kuin tänäänkin brittipääministeri Keir Starmer - Venäjän.

Kyse on 300 vuotta jatkuneesta vihanpidosta ja kilpailusta Ison Britannian ja Venäjän välillä, joka koskee itäisen Välimeren kauppareitteja ja Euraasian maa-aluetta, jossa Ukraina on keskiössä.

Iso Britannia pelasi taidokkaasti Ensimmäisen maailmansodan siten, että kumpikaan - liittolainen Venäjä ja vihollismaa Saksa -  eivät olisi voittajia. Ulkoasiankomissaari ja brittiagentti Lev Trotskyn vedottua "työväen aatteeseen" julistaessaan pätemättömäksi kaikki Venäjän aiemmin tekemät kansainväliset sopimukset mukaan lukien 2015 Venäjän ja Britannian välisen liittosopimuksen, jonka myötä britit saivat Iranin öljykentät kokonaan haltuunsa. Nämä öljykentät sisälsivät suurimmat silloin tunnetut öljyvarat.

Alexander Helphand alias  "Parvus" - Venäjällä syntynyt juutalainen ja todennäköinen Brittien kaksoisagentti ja läheinen Leo Trotskin yhteistyökumppani tämän muotoillessa kuuluisaa jatkuvan vallankumouksen käsitettään, onnistui saattamaan Saksan bolshevikkien liittolaiseksi Ensimmäisessä maailmansodassa. Hän sai Saksan hallitukselta yhdeksän tonnia kultaa destabloidakseen Venäjän hallitusta ja tsaaria.

Suomalaisille hurmahenkisille "isänmaallisille" russofoobeille tulee karuna yllätyksenä, että heimosoturimme yrittäessä vallata Petsamoa toukokuussa 2018, he joutuivat taistelemaan bolshevikkien ja Britannian  kuninkaallisen merijalkaväen yhteisrintamaa vastaan. Nimittäin brittiagentti Leo Trotsky antoi sähkeellä käskyn Murmanskin paikalliselle bolshevikkijohtajalle ottaa vastaan kaikkea apua briteiltä suomalaisten sotureiden uhatessa valloittaa Petsamon.

Virallisen historian kirjoituksen mukaan Britit sotivat yksinään heimosotureita vastaan, kun englantilaiset pelkäsivät heidän Petsamossa sijainneiden runsaiden sotamateriaalien joutuvan suomalaisten kautta saksalaisille.  

Ankara russofoobi Karl Marx ajoi Britti-imperiumin asiaa

Suomalaisille antikommunisteille ja russofoobeille voi myös tulla yllätyksenä, että Karl Marx oli raivokas russofoobi, joka kirjoitti auliisti silloiseen maailman suurimman levikin omanneeseen sanomalehteen The New York Tribuneen Venäjän vastaista propagandaa Krimin sodan alla. Tämän propagandan motiivina ei ollut autoritaarisen tsaarinvallan vastustaminen niinkuin marxilaiset väittävät, vaan Britti-imperiumin geopoliittisten tavoitteiden tukeminen.

Myöhemmin Marx ensimmäisen työläisten internationaalin johtajana Britti-imperiumin lietsoman USA:n sisällissodan aikana asettui  Aleksanteri II:n ja Abraham Lincolnin orjuuden vastaista liittoa vastaan! Briteille oli tärkeää saada orjien avulla tuotettua puuvillaa kehräämöilleen Etelä-valtioista keinoja kaihtamatta. Hamiltoniaanisen teollisuus- ja kauppapolitiikan myötä Lincoln oli ryhtynyt rakennuttamaan kehräämöitä USA:n Pohjois-valtioihin. Donald Trump on yli 100 vuotta sitten kaivannut unohduksissa olleen Hamiltoniaanisen talouspolitiikan käydessään sotaa globalisteja vastaan. Ulkoministeri Marco Rubio totesi nyt Munchenin puheessaan, että viimeiset 50 vuotta USA:n teollista tuotantoa vastaan on käyty tietoista sotaa.

Monille innokkaille kommunisteille voi tulla ikävänä yllätyksenä se, että Karl Marxilla oli oma Britti-imperiumin ääritaantumuksellinen gruumaaja. Hän oli feodaalivallan fanaattinen kannattaja skottilainen ylimys David Urquhart. Urquhart oli Lawrence of Arabia tyyppinen Lähi-Idän syvällisesti tuntenut fanaattisesti Venäjää vihannut entinen brittiagentti, joka mm. syytti pääministeri Lordi Palmerstonia Marxin tavoin Venäjän agentiksi. Heitä yhdisti inho keskiluokkaa ja Venäjää vastaan. Marx ja Urquhartia yhdisti näkemys, jonka mukaan feodaaliherrojen ja alamaisten suhde oli ollut aito ja suojeleva verrattuna teollistumisen ja nousevan porvariston synnyttämiin oloihin. Marx oli siis emotionaalisessa liitossa feodalismia kannattavan henkilön kanssa ja kirjoitti mm. Kommunistisessa manifestissa 1848:

"Porvaristo on, missä tahansa se on päässytkin yliotteeseen, lopettanut kaikki feodaaliset, patriarkaaliset ja idylliset suhteet."  

Marxin Eleanor tytär kirjoitti kaksi Marxin ankaraa russofobiaa paljastanutta pamflettia, jotka julkaistiin vuonna 1899. Kuinka ollakaan Moskovan Marxismi-Leninismi-instituutin muutoin täydellisistä kokoelmista näitä pamfleteja ei löydy!

Ajatus Britti-imperiumin johtamasta globaalihallituksesta syntyi kuningatar Victorian hallitessa

Kirja auttaa ymmärtämään tämän päivän värivallankumouksia ja globalistien juonia ja nykyistä George Orwellin tarkoin ennustamaa lännen kommunistista Oceaniadystopiaa, joka nojaa feodalismia kannattavien aristokraattien ja oligarkkipankkiirien ja punavihreiden sosialistien identiteetti-ideologian epäpyhään allianssiin ilmastonmuutos ja avoimet rajat agendoineen.

Britti-imperiumin eli nykyisen kuolemaan tuomitun globaalivallan isiä ovat kuningatar Viktorian virallinen runoilija Alfred Tennyson ja Oxfordin yliopiston professori John Raskin. John Raskin oli omaksunut feodaalivaltaa kannattavan ja sosialistien kanssa liittoutuneen Nuori Englanti liikkeen ideat, jotka synnyttivät nykyisen liberaalin "arvo"imperialismin ja sodat mukaanlukien Ukrainan sodan ja sen seurauksena Helsingin Itäkeskuksen muuttumisen Lähi-Itäkeskukseksi. 

Tennysonista ja Raskinista on suora jatkumo nykyiseen brittiaristokratian ja oligarkkipankkiirien maailmanvallan ylläpitoon tähän päivään asti Cecil Rhodesin salaseuran ja sitä seuranneen Pyöreän pöydän, Kansojen liiton, YK:n, Pyöreän pöydän Harvardin aktivistiprofessori William Yandell Elliottin kautta Henry Kissingeriin ja lopulta Kissingerin kautta Maailman Talousfoorumin johtajaan Klaus Schwabiin.  

Ranskan vallankumous - Ensimmäinen värivallankumous

Nouseva Britti-imperiumi ei koskaan antanut anteeksi Ludvig XVI:lle sitä, että Ranska takasi 1776 USA:n 13:lle osavaltiolle itsenäisyyden. Niinpä Britannia alkoi lähettää agentteja levittämään Ranskaan Lontoon 1788 perustetun Vallankumous Klubinsa vapaus-, veljeys ja tasa-arvo ideologiaa. Lopulta tämä johti koko maahan perustettuun jakobiiniklubien verkoston syntyyn kuten historijoitsija Micah Alpaugh osoitti 2014 julkaistussa tutkimuksessaan. Alpaugh käytännössä todisti oikeaksi sen, minkä USA:n vallankumouksen aikainen Ranskan suurlähettiläs Thomas Jefferson totesi yksityiskirjeissä eli sen, että Ranskan vallankumous johtui maksettujen toimijoiden valtaa epävakauttavasta toiminnasta ja totesi vallankumousjohtajien Dantonin ja Marat'n olleen brittien maksamia toimijoita, jotka toivat kaaoksen ja verenvuodatuksen Ranskaan. Jefferson, joka oli tuleva USA:n kolmanneksi presidentiksi, oli toivonut, että Bastionin vankilan tuhoamisen jälkeen Ranska valitsisi perustuslaillisen monarkian, mutta toisin kävi ja XVI mestattiin giljotiinilla - kiitos brittien vehkeilyn.

Sana kommunismi syntyi osin brittiagenttien gruumauksen myötä Ranskan vallankumouksen melskeissä

Marx ja Engels antavat kunnian kommunismi sanan keksimisestä vallankumouksen melskeissä kuolemaan tuomitulle "Gracchus" Babeufille, jota Pariisissa asunut brittiagentti James Rutledge erityisesti gruumasi.  Rutledge kuvasi itseään "maailman kansalaiseksi", joka halusi poistaa yksityisomaisuuden. Rutledge otti Babeuffin mukaan kirjoittamaan ranskan kieliseen lehteen nimeltään Courrier del' Europe, jonka omisti entinen lontoolainen laivastonupseeri ja viinikauppias Samuel Swinton, jonka ranskalainen historijoitsia Helene Maspere Clerk 1985 osoitti olleen brittiagentti hänen käytyään läpi Swintonin ja Britannian ylimmän laivastovirkamiehen Steven Stephensin kirjeenvaihdon. Lehti oli tärkeässä roolissa radikaalien vallankumousideoiden edistämisessä.

Esipuheen Richard Poen kirjaan kirjoittanut saudiarabialaiseen mahtisukuun kuuluva Sveitsissä asuva Noor Bin Ladin määritteli esipuheessaan kirjan argumentaatioon vedoten kommunismin aivan uudella tavalla:

"Kommunismi on valtion työkalu, tiedustelupalvelujen kehittämä psykologinen ase kyyniseen tarkoitukseen horjuttaa hallituksia ja kontrolloida väestöä."

Elämme nyt George Orwellin dystooppisessa kommunistisessa Oceaniassa - kiitos Britti-imperiumin.

Mikko Paunio Klo 11:24.

Mikko Paunio

Kirjoittaja on helsinkiläinen terveydenhuollon erikoislääkäri ja Helsingin yliopiston epidemiologian dosentti. Hän oli SDP:n jäsen vuodesta 1977, kunnes liittyi Perussuomalaisiin 2021. Hänen työnantajiaan on vuosien varrella olleet mm. Helsingin yliopisto, Euroopan Unionin komissio ja Maailmanpankki.

tuoreimmat

George Orwellin ennustama ja valtamedian luoma Oceania-dystopia ilmastonmuutoksineen ja avoimine rajoineen tuhoamassa länsimaat - On aika ryhtyä vastarintaan

Klo 11:24.

Helsingin Seudun Ympäristöpalvelut tukeutuu ilmanlaatuviestinnässään lysenkolaiseen pseudotieteeseen - Luottamusmieskirjeeni HSY:n hallitukselle

ke 04.02. 16:12

Trumpin sota Britti-imperiumia ja Lontoon Cityä vastaan - Trump vie loppuun kesken jääneen irtautumisen Isosta Britanniasta

su 01.02. 15:40

Trumpin Casus Belli (=sodan syy) Venezuelan narkokartellia Cartel des los Solosia vastaan

la 03.01. 11:51

Helsingin muslimiyhteisön ohjeet maassaolemiselle 2015 diasporan myötä

la 20.12. 14:05

Deutsche Bankin johtava erotettu kahden tuhannen miljardin dollarin ESG-vastuullisuusportfolion hoitaja Desiree Fixler: "ESG kapitalismi on silkkaa huijausta ilmastokriiseineen ym."

ti 16.12. 17:04

Tässä syväselitykset Trumpin ja Euroopan globalistieliitin väliselle oikealle sodalle - Taustalla USA:n kesken jäänyt 1776 vallankumous

to 11.12. 17:53

Kaikki somalien saamat sosiaaliset tulonsiirrot ja heidän järjestöjensä saamat tuet ja niille julkisen vallan antamat projekti- ja henkeavustukset sekä järjestöjen perusrahoitus suurennuslasin alle

su 07.12. 15:54

Somalien autismi KELA-etuudet nopeasti syyniin - Yhdysvalloissa paljastunut valtavia autismin nojalla tehtyjä etuusrikoksia

la 29.11. 14:49

MTV uutisoi näyttävästi SDP:n Helsingin kaupunginvaltuutetun Mahad Ahmedin liioitelleen akateemisia ansioitaan - Totuus on karumpi?

ti 28.10. 17:28

blogit

Vieraskynä

Tp-Utva historian polttopisteessä

to 03.10.2024 15:30

Juha Ahvio

Ihmisen tulee ajatella

ti 20.01.2026 11:14

Professorin Ajatuksia

Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?

to 13.05.2021 20:23

Marko Hamilo

Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja

ti 28.03.2023 20:22

Jukka Hankamäki

Sähköistävä klikinvastainen uutinen

su 07.01.2024 18:08

Petteri Hiienkoski

Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?

su 07.09.2025 18:20

Tapio Holopainen

Mistä on pienet getot tehty?

ma 27.08.2018 23:18

Laura Huhtasaari

Jolla on korvat, se kuulkoon

ke 23.08.2023 20:50

Petri Kaivanto

Vallankaappaus

ke 14.06.2017 09:13

Henna Kajava

Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä

to 03.04.2025 19:38

Piia Kattelus

Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa

ke 17.01.2018 08:44

Henry Laasanen

Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan

ke 29.05.2019 09:00

Arto Luukkanen

Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!

la 25.02.2023 13:58

Mika Niikko

Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet

su 13.09.2020 23:07

Musta Orkidea

Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä

pe 08.02.2019 13:23

Mikko Paunio

George Orwellin ennustama ja valtamedian luoma Oceania-dystopia ilmastonmuutoksineen ja avoimine rajoineen tuhoamassa länsimaat - On aika ryhtyä vastarintaan

ti 17.02.2026 11:24

Heikki Porkka

Suomalainen media on järkyttävän huono

la 27.09.2025 10:28

Tapio Puolimatka

Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?

to 24.04.2025 11:23

Olli Pusa

Käännytyslaki ratkaisevassa vaiheessa

pe 28.06.2024 10:23

Alan Salehzadeh

Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin

ti 12.06.2018 11:53

Janne Suuronen

Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat

ti 18.08.2020 10:15

Reijo Tossavainen

Auta avun tarpeessa

to 19.03.2020 07:33

Pauli Vahtera

Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja

su 25.10.2020 22:57

Timo Vihavainen

Häpeänsä kullakin

ke 19.07.2023 21:26

Matti Viren

Odotellaan vuotta 2023

la 14.08.2021 23:44