YLE raportoi yli viikko sitten Hollannin - meidän tarkeimmän EU-viiteryhmämaan - vaalitulosta seuraavasti pienellä verkkouutisellaan https://yle.fi/uutiset/3-10699851:
"Foorumi demokratialle -puoluetta johtaa 36-vuotias Thierry Baudet, joka seuraa poliittisissa teemoissaan Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin jalanjäljissä. Hän vastustaa maahanmuuttoa ja korostaa Hollanti ensin -teemaa kulttuuri- ja talousasioissa. Lisäksi hän vastustaa euroa ja haluaa Hollannin eroon Euroopan unionista."
Samaan aikaan YLE:n TV:n pääuutiset teki kaksi erillistä reportaasia Thaimaan vaaleista.
Tammikuun lopussa Maria Pettersson dynamiittityhmässä - tosin osin rehellisessä - Journalisti-lehden pääkirjoituksessaan julisti:
"Me päätämme, mistä vaaleissa puhutaan." https://www.journalisti.fi/artikkelit/2019/1/me-ptmme-mist-vaaleissa-puhutaan/
Hollannin vaalituloksen pimittäminen suomalaisilta on ehkä suurin koskaan tapahtunut journalistinen skandaali, koska Suomi varmistautuu ehkä vuosikymmeniin tärkeimpiin eduskuntavaaleihin.
V niin kuin Kettumedia päätti olla kertomatta Hollannin historiassa koskaan kokemattoman poliittisen mullistuksen suomalaisille, koska se olisi pilannut Kettumedian ilmastonmuutosvaalit. Kettumedia oli päättänyt, että nyt keskustellaan päättömiä ilmastonmuutoksesta ja jätetään tärkeät asia keskustelematta, koska keskustelu vaikeista ja tärkeistä asioista voisi liikaa suosia Halla-ahon persuja.
Hollannissa syntyi kuin tyhjästä ilmastovaalit, tosin toisin kuin Kettumedia Hollannissakin olisi halunnut.
Kansalaiset antoivat jyrkän vastalauseen hallituksen päätökselle poistaa kaasu kodeista valheellisella energialailla, joka oli säädetty, jotta Hollanti voisi "kunnianhimoisesti" harrastaa ilmastopolitiikkaa. Forum voor Demokratie haastoi myös avoimesti YK:n ilmastopaneelin IPCC:n alarmistiset ennustukset.
Ja niin kahdessa vuodessa marginaalista Thierry Baudetin johtamasta Forum voor Demokratie 'stä tuli Hollannin suurin puolue!
Hollannin Kettumediassa oli sama meno päällä ennen vaaleja kuin nyt Suomessa, mikä näkyi eristyisesti heidän TV:n A-studion "De Wereld Draait Door'n" sanomassa. Päivää ennen vaaleja Thierry Baudetin puolue sai niin sakeasti kuraa toimittajilta, että eräs viisaampi kollega Özkan "Eus" Akyol totesi, että "tällainen toimittajien tökerö dissaus johtaa siihen, että kansalaiset uskovat, että Forum voor Demokratie'llä ei ole vastassa vain puoluekartellia (itse käytin hiljan termiä EU:n yksipuoluejärjestelmä http://mikkopaunio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/271234-eun-yksipuoluejarjestelma-hajoaa-miten-kay-unionin) vaan myös mediakartelli."
Muut syyt puolueen menestykselle olivat identtiset niiden huolien kanssa, joita olen tässä blogissani esiin tuonut:
Marrakeshissä solmittu YK:n Global Compact of Migration eli GCM eli maahanmuuttoa reguloiva sopimus, jota EU:n komissio sorvaa laillisesti sitovaksi, vaikka sen oikeuskanslerimme tulkitsi olevan ei-sitovan. Se on äärimmäisen epäsuosittu Hollannissa, missä nyt vaaditaan samanlaista linjaa maahanmuuttoon kuin minkä Itävalta on valinnut.
Thierry Baudetin voiton takana olivat tavalliset työtätekevät miehet, jotka olivat kyllästyneet Kettumediaan, eivätkä enää juuri sen informaatiota kuluta, vaan hakevat kaiken tiedon netistä.
Olen kertonut pari vuotta sitten, kuinka ennen niin mahtava Hollannin Työn puolue (=demarit) PvdA tuhoutui neljässä vuodessa, kun islamistit infiltroivat sen parlamenttiryhmän https://www.oikeamedia.com/o1-15414.
Nyt PvdA jatkoi pienenemistään lillpputtisarjaan. Samoin kävi ilmeisesti Hollannin vassareiden. Ainoastaan vihreät hyötyivät tilanteesta. Se onkin ainoa vahva segmentti Hollannin vasemmistoa enää.
Kettumedia jatkaa meillä jyrmyin askelin kohti historian unholaan. Ihmettelen suuresti, miksi esimerkiksi HS:n omistajat sallivat tämän kehityksen? Nyt, kun omistavat tämänkin lehden, voisivat luoda tästä lehdestä aidon vastapainon mediakartellille.
Korrehtuuri: Usari myytiin Alma Medialle ei Sanomille. Suositus sama Alma Medialle.
Ainoastaan julkisen sanan moniäänisyys takaa aidon demokratian. Ei mulla muuta.
Kirjoittaja on helsinkiläinen terveydenhuollon erikoislääkäri ja Helsingin yliopiston epidemiologian dosentti. Hän on kolmannen polven sosialidemokraatti ja liittynyt SDP:hen vuonna 1977. Hänen työnantajiaan on vuosien varrella olleet mm. Helsingin yliopisto, Euroopan Unionin komissio ja Maailmanpankki.
Poistettu kirjoitus: Kiusaamisen vastustamisen varjolla
pe 08.01.2021 22:01USA:n presidentinvaalit 2020, vaalivilppi ja sen todisteet
su 07.02.2021 23:54Peruuko tositalvi ilmastonmuutoksen?
ti 19.01.2021 11:04Kansalaiset vaarassa! Nyt tarvitaan hätätilahallitus!
su 19.04.2020 22:47Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan
ke 18.11.2020 16:56Antisemitismi III: Seemiläisiä, heprealaisia, israelilaisia vai juutalaisia?
la 23.01.2021 23:04Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Mielisairas ilmapiiri 2020
to 31.12.2020 18:54Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13Kansallismielinen, ex-Maahanmuuttokriittiset-Facebook-ryhmä poistettu
la 20.02.2021 14:20Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Löfvengate - kun Suomen valtiovalta luovutettiin suullisesti Ruotsille
ke 18.11.2020 17:19Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23Petteri Orpo lopaali vaan ei lokaali ilmastosoturi
la 27.02.2021 17:50Kokoomuksen toivotalkoot - tarjolla demareita ja EU-sosialismia
ti 02.03.2021 17:21Uusi tasa-arvoajattelu murentaa oikeusjärjestelmän perustaa
to 08.10.2020 22:52Onko ilmastontutkimus tiedettä?
la 20.02.2021 21:10Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Kuuden euron kohtuus missä palkkatasa-arvo?
ma 11.05.2020 17:17Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Mikä on kunnioituksen asema arvopohjassamme?
ti 19.01.2021 11:08Gallupit eivät äänestä, vai äänestävätkö?
ke 18.11.2020 17:06