Suomessa on joukko turvapaikanhakijoiden kritiikittömiä tukijoita, jotka haluavat estää hylkäävän päätöksen saaneiden palautukset. Väitteenä on, että nuo maat ovat turvattomia. Yle on esitellyt reportaasia, jossa väitetään yhden karkotetun joutuneen vainotuksi. Todisteina esitetään turvapaikanhakijoiden kertomuksia ja kuva, joka sisältää merkittävää lääketieteellistä informaatiota. Siinä tippaletku on laitettu vatsaan. Paikallista lääketiedettä?
Yksi ihmetyksen kohde turvapaikkojen myöntämisessä on Somalia. Suomessa myönnettiin ainakin jokin aika sitten paljon useammin turvapaikkoja Somaliasta tulleille, kuin muissa maissa. Ainoa selitys, jonka asialle kuulin, oli väite käsittelyprosessista. Kun hylkäävä päätös kulkee useamman ihmisen seulan läpi, väitettiin että myönteisen päätöksen voi tehdä yksi virkailija ilman kontrollia. Tuo löysä linja olisi selittynyt mm. sillä, että hakemuksia käsittelemässä olisi ollut turvapaikanhakijoihin hurahtanut virkailija / virkailijoita, jotka ideologisista syistä myönsivät turvapaikkoja. En tunne systeemin toimintaa, mutta jos noin on, on vastuussa olevilla viranomaisilla selitettävää suomalaisille.
Somaliasta on muutenkin kuulunut varsin kummallisia tietoja. Useista Euroopan maista on kerrottu, että turvapaikan saaneet somalit lomailevat ja jotkut oleskelevat pitempäänkin entisessä kotimaassaan. Kuinka ihmeessä he voivat olla turvapaikan tarpeessa? Onko koko touhu vain huijausta ja teatteria?
Edelleen on tullut tietoja, että Suomesta turvapaikan saaneet eivät edes halua sopeutua tai halua lastensa sopeutuvan suomalaiseen kulttuuriin. Maahanmuuton kritiikitön kannattaja Helsingin Sanomatkin julkaisi 13.5.2017 lapsiasiainvaltuutettu Kurttilan haastattelun. Siinä hän kertoi, että maahanmuuttajat lähettävät lapsiaan entiseen kotimaahansa ”ojentautumaan”. Sillä yritetään estää lasten länsimaalaistuminen. Eli tarkoituksena ei ole sopeutua suomalaiseen yhteiskuntaan.
Edelleen Helsingin Sanomat kertoi 22.5.2017 somalisyntyisestä Suomessa kasvaneesta lapsesta, jonka sukulaiset lähettivät Somaliaan länsimaistumisen estämiseksi. Paluu onnistui vain, kun näytteli palanneensa vanhaan malliin.
Kurttila ja Helsingin Sanomien toimitus pohtii asiaa ainoastaan lasten oikeuksien näkökulmasta. Heiltä ei riitä mielenkiintoa siihen, mitä johtopäätöksiä asiasta pitäisi tehdä Suomen ja suomalaisten näkökulmasta.
Ensiksi nämäkin tiedot osaltaan vahvistavat sen, että tulijoilla ei ole mitään aikomustakaan sopeutua suomalaiseen yhteiskuntaan. Jotta he voisivat sopeutua ja työllistyä, heidän on hyväksyttävä suomalaisen yhteiskunnan pelisäännöt. Sellaiseen ei ole aikomustakaan. He vaativat Suomea sopeutumaan itseensä ja rähjäävät, jos näin ei tapahdu. Koko kotouttamistouhu on huijausta ja näyttelyä. Ihmettelen, että suomalaiset viranomaiset eivät puutu tällaiseen huijaukseen.
Sitten toinen kysymys liittyy turvapaikan saantiin. Edellä ihmettelin suomalaista käsittelyprosessia, jossa kukaan ei valvo Suomen ja suomalaisten etuja. Jos somalit lomailevat entisessä kotimaassaan ja lähettävät liikaa sopeutumassa olevia lapsiaan entiseen kotimaahansa uudelleenkasvatettavaksi, tuskin on perusteita myöntää turvapaikkoja somalialaisille. Tuollainen toiminta ei istu suomalaiseen oikeustajuun. Onko selitys todella se, että joku hurahtanut virkailija voi ilman valvontaa myöntää turvapaikkoja oman poliittisen mielipiteensä mukaisesti? Silloin on asiasta vastaavat virkamiehet laiminlyöneet velvollisuutensa. Yksi myönnetty turvapaikka sopeutumiseen kykenemättömälle ja haluttomalle voi norjalaisen tutkimuksen mukaan aiheuttaa maalle 500.000 euron kustannukset. Eikö tuossa toiminnassa ole minkäänlaista tolkkua?
Kun tällaiset asiat on viimein tunnustettu faktoiksi, on kauhistuttavaa seurata sitä asennetta, jolla niihin suhtaudutaan. Faktoilla ei ole merkitystä, turvapaikka pitää myöntää kaikille ja ketään ei voi palauttaa. Jos perusteita turvapaikalle ei ole, pitää kuitenkin myöntää väliaikainen lupa maassa olemiseen. Tässä prosessissa haaskataan miljardeja suomalaisten rahoja. Niitä sitten yritetään säästää kaikista muista palveluista ja kun se ei riitä, otetaan meidän piikkiimme velkaa tuon rahoittamiseksi.
Milloin ihmiset alkavat vaatia poliitikoilta todellisia vastauksia asioihin? Nyt kun joku kysyy näistä asioista, häntä syytetään rasistiksi.
Sosiaaliturvapolitiikan dosentti, Yhteiskuntatieteiden tohtori, vakuutusmatemaatikko (SHV) Eläkkeiden ja sosiaaliturvan rahoituksen asiantuntija
Alistamisemme menetelmät
ma 08.08.2022 23:48Voiko liberaali demokratia johtaa totalitarismiin?
pe 17.06.2022 14:45Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?
to 13.05.2021 20:23Kansalaiset vaarassa! Nyt tarvitaan hätätilahallitus!
su 19.04.2020 22:47Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan
ke 18.11.2020 16:56Miksi Yhdysvallat haluaa Suomen ja Ruotsin Natoon?
pe 20.05.2022 17:31Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Eurooppa tarvitsee kaasua!
la 04.06.2022 16:50Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13PS torppasi maksullisen pysäköinnin laajentamisen Espoossa
la 11.06.2022 20:37Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Löfvengate - kun Suomen valtiovalta luovutettiin suullisesti Ruotsille
ke 18.11.2020 17:19Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23V-median salatessa WEF:n pomon Klaus Schwabin sosiopatian ja pyrkimyksen maailmanvaltaan se samalla syyllistää WEF-kriitikot salaliittoteoreetikoiksi
su 07.08.2022 14:07Pahimmat ministerit palkitaan - mistä löydämme tulevaisuudessa Marinin ja Tuppuraisen?
to 21.07.2022 12:58Douglas Farrow: Kehittyvä Nowa Huta - globaali yhteiskunta, jossa kansalaiset ovat vain biometrisiä datapisteitä
to 07.07.2022 09:23Venäjän toiminta
ti 09.08.2022 08:48Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Kuuden euron kohtuus missä palkkatasa-arvo?
ma 11.05.2020 17:17Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Modernin maailman syntysijoilta
ti 18.01.2022 23:48Odotellaan vuotta 2023
la 14.08.2021 23:44