Seuraavat läksyt: ufoprojektit unohdukseen, ei pelkästään ”herraelvystystä” ja pk-yrittäjät pelastettava heti!
Sanna Marinin hallitus on kompuroiden, ämpylöiden ja viivytellen löytänyt oikean linjan.
Tasavallan presidentin neuvomana ja perussuomalaisten opastamana on nuori pääministeri – Sanna Marin – löytänyt itsestään kriisiajan johtajan.
Tie ei ollut helppo. Esimerkiksi perussuomalaiset esittivät jo 24.1. kirjallisen kysymyksen koronan vaaroista (Arja Juvonen) mutta silloin se herätti tyrmistystä, vähättelyä ja hihittelyä.
Nyt ei enää hihitellä.
Marinilla on kuitenkin vielä lisää läksyjä edessä. Koulu on kova mutta niillä voitamme koronan ja pelastamme suomalaiset.
Tässä ”kolme pointtia”.
On vielä punnerrettava ja jaksettava. Kaikki sekundäärinen ja ufo on unohdettava: esimerkiksi Iso-Britannia on kertonut lykkäävänsä ilmastopäätöksiään ja Itä-Euroopan maat ovat toivoneet EU:n Green Dealin ”unohtamista”. Tehkää samoin! Unohtakaa toissijaiset asiat.
Kevään budjettiriihen energiaveron nostot on unohdettava. Sähköautohumppa on unohdettava. Omakotitalojen himoverottaminen ja energiaremontteihin pakottaminen on unohdettava tyystin. Oljylämmitys on nyt näillä hinnoilla (ja tulevilla) ok. Samoin yksityisautoilu (korona ei leviä). Se turpeen kieltäminen on nyt hupsua vaikka öljyn hinta on lattialla – entä jos öljyn tulo jostain syystä häiriytyy? Atomienergian lisätuotanto voisi olla mahdollisuus Suomelle? Kehitysyhteistyörahat voisi suunnata Suomeen – muuten siitä tulee kehitysmaa.
Sanna hyvä! Sinulla on paljon unohdettavaa: erityisesti pakolaisten raijaaminen tänne elämänpituisiksi eläteiksi on unohdettava heti tykkänään! Jättäkää kaikki joutava ja keskittykää suomalaisten pelastamiseen.
Kaikki huomio aggressiiviseen viruksen torjuntaan! Kuten WHO on vaatinut: testatkaa, testatkaa, testatkaa! Samoin THL:n – tai kuten kansalaiset sanovat ”Terveyden ja Hevonkuusen Laitoksen” – johtoryhmän voisi vaihtaa kaikki oikeisiin lääkäreihin. Kriisissä on parempi kuunnella ammattilaisia kuin kavereita.
Nyt eletään kriisiä, jossa hallituksen on varjeltava kansalaisten henkeä, terveyttä ja toimeentuloa. Hallitus onkin ottanut patisteluista vaarin ja aikoo investoida 15 miljardia koronakriisin taloudellisten seuraamusten korjaamiseen. Se on hyvä alku. Hyvä Sanna! Hyvä Katri!
Mutta…
Kriiseissä on tärkeätä a) ensin rakentaa silta yli kriittisen ajan ja b) sen jälkeen kun pahin on ohi niin tukea jälleenrakentamista. Ihmisiä ja yrittäjiä ei saa hylätä kuten 1990-luvun lamassa. Tukea ei saa myöskään ohjata vain pelkästään pankeille (kuten tehtiin 1990-luvulla) tai suurille yrityksille vaan pk-yrittäjille. Me emme tarvitse ”herraselvytystä”.
3. PK-yrittäjä pelastettava nyt – ei huomenna!!!!
Tässä akuuttivaiheessa olisi harkittava voisiko valtio maksaa suoraan pienyrittäjille palkkatukea. Ei ikuisesti mutta pahimman ylitse. Samoin toiminimien verotus ja kaikki se kuristus, jonka tavallinen yrittäjä kohtaa, on nyt yksinkertaistettava. Nyt ei saa pelätä uusia ajatuksia: alvi-raja pienyrittäjiltä vaikka 100 000 euroon ja jos yrittäjä työllistää yhden ihmisen niin kokonaan alvittomaksi tietyksi ajaksi.
Nyt ei saa pelastaa vain Sipilän kavereita vaan myös tavallisia kansalaisia!
Tässä pitää toimia heti! Ei huomenna. Action now!
Sanna – sinua kyllä tuetaan kun toimitaan asiallisesti!
Lopuksi: PS tukee hallitusta sen hyvissä ja asiallisissa hankkeissa ja on valmis patistamaan ja torumaan sitä jos se vatuloi tai epäröi. Ymmärrän myös,, että se hallituksen kivireki on raskas. Siellä on niitä fanaatikkoja. Nehän on saatu onneksi jo miltei kuriin.
Mutta.
Suomi-niminen tervahöyry on pelastettava. Sinä Sanna olet nyt kippari ja sinua jeesataan ja tuetaan kun teet hyviä päätöksiä!
Jotenkin minulla on kuitenkin toiveikas olo Sanna puolesta. Sanna on hyvä sisälukija ja häntä on kiva kattella. Ja sen politiikka tässä kriisissä on ollut melkein perussuomalaista!
Hyvä Sanna!
ps. Hallitus näyttää olevan päätöksenteossa ihan loppumetreillä. Pitäisiköhän ottaa käyttöön ”hätätilahallitus”. Miettikää: Li Andersson: hallituksen johtoviisikko kokoontuu vielä tänään ja kertoo lisää – jos pääsee yhteisymmärrykseen. (!!!!) (https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006449512.html)
pps. kommenteissa näyttää olevan käynnissä jokin sairaskertomus. Niin sakeaa on. Yrittäkään pysyä asiallisina)))
Dosentti Arto Luukkanen toimii Venäjän ja Itä-Euroopan yliopistolehtorina Helsingin yliopiston Renvall-instituutissa. Vuonna 1964 syntynyt Luukkanen on väitellyt vuonna 1994.
Alistamisemme menetelmät
ma 08.08.2022 23:48Scifi on muokannut yhteistä alitajuntaamme
to 05.01.2023 19:50Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?
to 13.05.2021 20:23Kansalaiset vaarassa! Nyt tarvitaan hätätilahallitus!
su 19.04.2020 22:47Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan
ke 18.11.2020 16:56Kadotettu oikeusvaltio
pe 13.01.2023 22:03Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Globalismi oli kaunis ajatus
ti 15.11.2022 19:33Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13Valtuustoaloitteeni mamujen 43 äidinkielen opetuksen lopettamiseksi verovaroilla Espoossa
su 15.01.2023 14:49Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Sota-Lintilän horinat - Taivaan lahja Putinille?
su 11.09.2022 13:29Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23Helsingin kaupunki priorisoi kielitaidottomien ja somalinkielisten hammashoitoja kantaväestön maksaessa pitkälti tarvitsemansa hammashoitonsa itse
ti 17.01.2023 13:32Trump otsikoissa - Yle uutisoi ristiriitaisesti ja pimittää jälleen olennaista tietoa
to 26.01.2023 11:14Translain uudistusesitys ajaa miesten etuoikeuksia
ke 18.01.2023 15:42Pieniä virheitä???
to 02.02.2023 15:30Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Kuuden euron kohtuus missä palkkatasa-arvo?
ma 11.05.2020 17:17Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Modernin maailman syntysijoilta
ti 18.01.2022 23:48Odotellaan vuotta 2023
la 14.08.2021 23:44