Jos Veijo Baltzar olisi ollut perussuomalaisten ehdokkaana vaaleissa, mainittaisiinko hänen nimensä yhteydessä toistuvasti linkki perussuomalaisiin?
Baltzar nousi jälleen otsikoihin, kun eilen (31.1.2020) kerrottiin uusista rikosepäilyistä.
Jos joku ei vielä tiedä, Baltzar on ollut SDP:n eduskuntavaaliehdokas vuoden 2015 vaaleissa. Baltzarin tukijoiksi ilmoittautuivat tuolloin Paavo Lipponen (sdp), Antti Rinne (sdp) ja Liisa Jaakonsaari (sdp).
Tätä ennen hän pyrki vuonna 1995 eduskuntaan vihreiden listalta.
Pekka Haavisto on ollut viime vuosina yksi niistä, jotka ovat mielellään poseeranneet Baltzarin rinnalla.
Baltzarin johtaman mustalaisteatteri Dromin ohjausryhmässä ovat istuneet Lipposen, Jaakonsaaren ja Haaviston lisäksi kokoomuksen Ilkka Kanerva ja vihreiden Outi Alanko-Kahiluoto sekä monikulttuurisuuskasvatuksen professori Fred Dervin.
Mitä ihmettä on monikulttuurisuuskasvatus? Sitäkö, että pannaan samaan tilaan eri kulttuurien ja uskontokuntien edustajia, sekoitetaan ja katsotaan millainen lopputulos syntyy? Vitsi, vitsi.
Miksi monikulttuurisuuskasvatusta pitää ylipäätään tutkia ja edistää Suomessa?
Suomella on naapurissa valtava monikulttuurinen tutkimuslaboratorio nimeltä Ruotsi, jossa on monikulttuurikasvatettu koko kansaa vuosien ajan.
Ja lopputuloksena on saatu Euroopan "sisällissotaisin" yhteiskunta, jossa ammutaan, räjäytellään, raiskataan sekä poltetaan autoja ja kouluja ennätystahdilla maailman ja Euroopan mittapuulla katsottuna.
Ruotsi ei ole ainoa, sillä massiivisia monikulttuurilaboratorioita ovat myös esimerkiksi Ranska, Saksa, Britannia ja Belgia. Terrorismia, puukotuksia, kantaväestön syrjintää ja muuta mukavaa monikulttuurisuuden tuomaa hienoutta.
Veijo Baltzarin toiminnan tukeminen on ollut vanhaa tuttua sokeaa toiseuden palvontaa, jota kulttuurin ja politiikan eliitti toteuttaa tavoitellessaan monikulttuurista yhteiskuntaa.
Jokainen viimeisen kahden vuosikymmen ajan yhteiskunnan kehitystä seurannut tietää, että varmin tapa saada apurahaa, on kertoa projektin tai tutkimuksen liittyvän jollain tavalla monikulttuurisuuteen - kulttuurien ja uskontojen välisen vuoropuhelun edistämiseen, kuten hieno ilmaisu kuuluu.
Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen arvon vuonna 2011.
Vuonna 2017 Taiteen edistämiskeskus esitti Baltzarille taitelijaeläkettä, joka myös myönnettiin.
Baltzarilla oli jo aikaisempaa rikostaustaa, mutta toiseutta (monikulttuurisuutta) palvova poliittinen eliitti ei siitä piitannut, koska monikultturistit tarvitsevat omat toiseuslemmikkinsä, joita paapoa julkisuudessa.
Sitä en tiedä, kuinka moni monikultturisti ymmärtää asettuvansa toistuvasti paapottavansa yläpuolelle ojennellessaan hänelle armopaloja, joiden avulla pyrkii todellisuudessa itse saamaan gloriaa ja hyvän ihmisen sädekehän päänsä päälle.
Baltzarin mukaan hänen kehittämänsä ja merkittävien suomalaispoliitikkojen tukema metodi perustuu tunneälyyn. Hän on korostanut toistuvasti tunneälyn merkitystä, joka [tunneäly] kehittyy väitteiden mukaan ihmisille iän myötä.
Tunneälystä en sano muuta kuin sen mitä joskus aiemmin. Poistan varmistimen, kun joku käyttää sanaa vakavalla naamalla.
Vakavammin sanoen kyse on siitä, että ihminen oppii, tai oikeastaan saattaa oppia elämänsä aikana erilaisista tilanteista, kokemuksista ja ihmissuhteista asioita, joista hänelle on hyötyä elämän varrella.
Kukin saa puolestani ajatella mitä lystää sanasta tunneäly, mutta selkeämmin asian voi ilmaista toteamalla, että yleensä ihminen viisastuu vanhetessaan.
Kaikki eivät viisastu, josta kertoo esimerkiksi se, että moni ihminen toistaa elämässään samoja virheitä, jotka johtavat samoihin lopputuloksiin.
Tuliko tässä kohdin kenties mieleen politiikka ja useat poliitikot?
Mietitään vaikka nykyistä Euroopan Unionia. Millainen rakenteellinen malli unionilla on suhteessa aiemmin kuopattuun Neuvostoliittoon.
Politbyro -> komissio, millä tavalla kansalaiset osallistuvat valintaan? Entä pyrkimys pakkopolitiikkaan (maahanmuutto, monikultturismi, yhteisvastuu) ? Tai pyrkimys yhteiseen armeijaan?
Mitä pitäisi ajatella siitä, että mediassa ei enää mainita kirjamia SDP, kun Baltzarin nimi nousee esiin? Olisiko medialla konsensus, sillä Baltzarin nimi sotkeutuu demarien lisäksi myös vihreisiin, vasemmistoliittoon ja kokoomukseen?
Vasemmistoliittoon sitä kautta, että Baltzarille avokätisesti tukea jakaneen Taiken (Taiteen edistämiskeskus) johtajana toimi vuodesta 2013 vuoteen 2018 Minna Sirnö, vasemmistoliiton entinen kansanedustaja.
Hyvät veljet ja siskot saivat kulisseissa tietoa ja vihjeitä Baltzarin kyseenalaisesta toiminnasta, mutta kuten niin usein, hyvät ihmiset pelkäsivät enemmän maineensa ja valtansa menettämistä kuin olivat valmiita suojelemaan nuoria ihmisiä, joita mustalaisruhtinas käytti hyväkseen vuosien ajan.
Älkää koskaan väittäkö, että suomalaisten poliitikkojen enemmistöllä on moraali kohdallaan ja että eduskunta on kansa pienoiskoossa.
Aika karmea kuva syntyy, jos eduskunta on ihan oikeasti pienoismalli suomalaisista.
Ulkosuomalainen, jonka mukaan realismi ja tosiasioiden tunnustaminen ovat ainoat oikeat lähtökohdat yhteiskunnallisista asioista päätettäessä.
Poistettu kirjoitus: Kiusaamisen vastustamisen varjolla
pe 08.01.2021 22:01Presidentti Trump toistamiseen virkarikossyytteeseen
la 16.01.2021 11:50Peruuko tositalvi ilmastonmuutoksen?
ti 19.01.2021 11:04Kansalaiset vaarassa! Nyt tarvitaan hätätilahallitus!
su 19.04.2020 22:47Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan
ke 18.11.2020 16:56Onko judaismin arvostelu antisemitismiä?
ti 19.01.2021 00:45Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Mielisairas ilmapiiri 2020
to 31.12.2020 18:54Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13Autetaan Afrikkaa velkaantumatta
su 10.01.2021 03:02Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Löfvengate - kun Suomen valtiovalta luovutettiin suullisesti Ruotsille
ke 18.11.2020 17:19Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23Petteri Taalaksen epätieteelliset jorinat Osa 11b
to 12.11.2020 21:34"Oikeusvaltio" Suomi - valehtelevien ja vastuuttomien poliitikkojen maa
pe 09.10.2020 13:52Uusi tasa-arvoajattelu murentaa oikeusjärjestelmän perustaa
to 08.10.2020 22:52Kuka varasti hiilidioksidin?
su 17.01.2021 23:44Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Kuuden euron kohtuus missä palkkatasa-arvo?
ma 11.05.2020 17:17Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Mikä on kunnioituksen asema arvopohjassamme?
ti 19.01.2021 11:08Gallupit eivät äänestä, vai äänestävätkö?
ke 18.11.2020 17:06