London Bridgellä terroristit ovat ajaneet pakettiautolla jalankulkijoiden päälle hieman kymmenen jälkeen illalla paikallista aikaa.
Sky Newsin mukaan Lontoossa silminnäkijät ovat raportoineet, että pakettiauton pysähdyttyä terroristit hyökkäsivät useisiin pubeihin Boroughin alueella ja puukottivat ihmisiä.
Hyökkäys noudattaa tarkasti Isiksen jakaman ohjekirjan neuvoja islamilaisen jihad-iskun tekemiseksi. Kymmenet tuhannet muslimit Lontoon alueella ovat tiedustelutietojen mukaan ladanneet Isiksen ohjekirjan netistä.
Brittien viranomaiset ovat tiukentaneet tiedottamiskäytäntöjään Manchesterissä aiemmin tapahtuneen jihad-iskun jälkeen. Viranomaiset julkaisevat hyvin niukasti tietoa tekijöistä tutkinnan ollessa kesken.
Viranomaiset kertovat että 48 iskussa loukkaantunutta ihmistä on toimitettu sairaalahoitoon. Kuuden ihmisen kerrotaan kuolleen iskussa. Kuolleista osa oli Ranskan kansalaisia.
TAUSTAA:
Väkivaltainen jihad on olennainen osa islamin oppia ja noudattaa Mohammedin esimerkkiä, kertoo David Wood.
Klo 19.11. Kuolleiden lukumäärä noussut yhdeksään. 21 haavoittunutta kriittisessä tilassa sairaalassa.
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20Luonto ja sen velvoittavuus
pe 29.08. 10:51Trump lakkautti heti valtaan tultuaan USA:n trotskilaiskommunistiset värivallankumousinstituutiot eli CIA:n "hyvispeitejärjestöt" USAID:n, NED:n ja USIP:n
to 28.08. 17:46Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04. 19:38